این مطلب ۱۰۲ بار خوانده شده
شرکت کننده بخش داستان کوتاه جشنواره سرزمین نور در گفتگو با کوله بار:

جشنواره سرزمین نور باعث شد که داستانی با موضوع دفاع مقدس بنویسم

زارع با بیان اینکه برگزاری جشنواره های دفاع مقدس باعث خلق آثار ادبی و هنری در حوزه ایثار و شهادت می شود، گفت: جشنواره سرزمین نور باعث شد که داستانی با موضوع دفاع مقدس بنویسم.
نسخه مناسب چاپ

مهدی زارع که با اثری به نام “دایه” در سیزدهمین دوره جشنواره ملی سرزمین نور شرکت کرده بود، در گفتگو با کوله بار گفت: دو سال گذشته برای نخستین بار توفیق پیدا کرده ام تا اثری با نام “دایه” را به دبیرخانه جشنواره سرزمین نور ارسال کنم.

 
این نویسنده در خصوص موضوع این داستان کوتاه توضیح داد: “دایه” در واقع روایت یک خانواده است که شامل مادر, پسر و دختر خانواده است و در جریان هجوم عراقی ها به خرمشهر آن دختر که نامش حلیمه بود مفقود می شود و آن مادر و پسر سالیان سال است که به دنبال وی می گردند اما پسر همیشه در کنار یک درخت با نام رعنا قرار می گیرد و آن درخت را دایه خواهرش می داند و درکنار آن درد دل می کند و از خواهرش یاد می کند با وجود اینکه آن پسر می داند که خواهرش به شهادت رسیده است اما این موضوع را به مادرش نگفته است.

 
وی گفت: جشنواره هایی از این قبیل که موضوع آنها در مورد شهدا و دفاع مقدس است خود به نوعی دایه دار جشنواره های دیگر هستند و برنامه هایی که آنها دارند باعث ایجاد انگیزه در نویسندگان می شود و نویسندگان را به سوی شهدا سوق می دهند.

 
زارع ادامه داد: باید اطلاع رسانی جشنواره ملی سرزمین نور علاوه بر سایت جامع خود جشنواره از طریق سایت ها, رادیو و تلویزیون نیز تبلبغ شود و تلاش شود که در سطح بین المللی نیز ورود پیدا کند چراکه از این طریق می توانیم دوران هشت سال دفاع مقدسمان را به جهانیان بشناسانیم و افتخارات جنگ تحمیلی را در سطح جهان بازتاب بدهیم.

 
این نویسنده با ارائه پیشنهادی تاکید کرد: این جشنواره می تواند به صورت مجازی فضایی را برای نویسندگان ایجاد کند تا آنها بتوانند آثارشان را مورد نقد و بررسی دیگر نویسندگان قرار بدهند و جشنواره نیز از این طریق نویسندگان را به سمت و سوی شهدا و دفاع مقدس سوق بدهد تا آثار تولیدی نویسندگان به آثار فاخر تبدیل شود و نویسندگان نیز در درجه اول به دنبال موضوعاتی با عنوان دفاع مقدس بروند و بعد از آن به مسائل اجتماعی و غیره بپردازند و از این طریق نیز نویسندگان این حوزه به نوعی ساماندهی می شوند و در یک جهت مشخص به مسیرشان ادامه می دهند.

 
وی در ادامه افزود: به نظر بنده یکی از اهداف برگزاری جشنواره سرزمین نور باید در  قاب های بهشتی پاسداشت یاد شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تلاش در راه گسترش و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت وافزایش محتوای دیجیتالی یادمان شهدا در فضای مجازی باشد.

 
این نویسنده در پایان خاطر نشان کرد: امروز هر آنچه داریم به برکت خون شهدایی است که به دعوت حضرت امام لبیک گفته و مخلصانه جان خود را در هشت سال دفاع مقدس تقدیم نظام و انقلاب کردند.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.