این مطلب ۱۰۱ بار خوانده شده
داور بخش فیلمنامه "جشنواره خورشید" در گفتگو با کوله بار:

پدیده راهیان نور تاثیر بسیار زیادی در درک مفاهمیم دفاع مقدس داشته است

رصافی گفت: پدیده راهیان نور تاثیر بسیار زیادی در درک مفاهمیم دفاع مقدس داشته است و بسیاری از دوستانم که آشنایی با مقوله دفاع مقدس نداشتند، در راهیان نور با گنجینه دفاع مقدس آشنا شدند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش کوله بار کرمانشاه،آرش رصافی بعنوان اعضای هیات داوری بخش مسابقه فیلمنامه"جشنواره خورشید" در گفتگو با کوله بار با اشاره به اثرگذاری اردوهای راهیان نور و لزوم حمایت از هنرمندان ارزشی و زائران راهیان نور مستعد در رشته های ادبی و هنری و اثربخشی آن در غنی بخشی ادبیات دفاع مقدس، تاکید کرد: من فکر می کنم پدیده راهیان نور تاثیر بسیار زیادی در درک مفاهمیم دفاع مقدس داشته است. بسیاری از دوستان و آشنایانی که آشنایی با مقوله دفاع مقدس نداشتند و حتی علاقه مندی نمی دیدم در آنها، با حضور در راهیان نور این دوستان بسیار تحت تاثیر قرار گرفتند و شناخت و برداشت و بینششان نسبت به این مقوله تغییر کرد و علاقه مند شدند که شناخت بیشتری از آن سالها به دست بیاورند.

 
وی ادامه داد: من از سال ۶۸ به واسطه حضور در سینمای جوان به عنوان هنر جو با مقوله سینما آشنا شدم و البته قبل تر هم به دلیل علاقه پدرم به فیلم و سینما، ما را با این جریان آشنا کرده بود. از همان سال۶۸ فعالیت های خودم را شروع کردم و تا الان به شکلهای مختلف ادامه پیدا کرده است.

 
رصافی ادامه داد: بنده به واسطه آشنایی با بسیاری از دوستانی که با مقوله دفاع مقدس آشنایی نزدیک داشتند یا به شکل های مختلف در جنگ حضور داشتند؛ و همچنین  این که بنده در کرمانشاه به دنیا آمدم و به این واسطه ارتباط نزدیکی با مقوله جنگ داشتم و دوستانی زیادی داشتم که در همین محل زادگاهم به شهادت رسیدند. در اولین فیلم هایی که ساختم به مضمون دفاع مقدس اشاره کردم.

 
وی با اشاره به تفاوت میان هنرارزشی (دفاع مقدس)  و سایر موضوعات هنری اظهار داشت: این تفاوت در محتوا و و موضوع است. آن چیزی که این مضمون و محتوا رو به درستی به مخاطب انتقال  می دهد؛ بستری است که برای انتقال این مفهوم ایجاد می کنیم. و این همان ساختاری است که ما به عنوان هنرمند برای ارائه آن مفهوم در نظر می گیریم. از منظر پرداخت هنری و نکات زیبایی شناسی تفاوتی وجود ندارد. ولی به لحاظ مضمون و محتوا این تفاوت وجود دارد. این تفاوت کار را برای انتقال این مفهوم ارزشمند سخت می کند و کار ساده ای نیست.

 
 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.