این مطلب ۸۰ بار خوانده شده
داور بخش شعر سپید و نیمایی هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر:

تقویت ادبیات دفاع مقدس باید در دستور کار مسئولان فرهنگی کشور باشد

علیپور گفت: هنر، مهمترین ابزار برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس است و معتقدم که تقویت ادبیات دفاع مقدس باید در دستور کار مسئولان فرهنگی کشور باشد.
نسخه مناسب چاپ

مصطفی علیپور داور بخش شعر سپید و نیمایی هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در گفتگو با کوله بار با اشاره به فعالیت های ادبی و هنری خود گفت:آغاز شاعری بنده به عنوان رسمی از سال ۶۴ بوده است. به طور جدی تر زمانی که در حوزه هنری بودم و معتقدم که صحبت از دفاع مقدس صحبت از ارزش های اخلاقی و ملی است، به طوریکه وقتی از دفاع مقدس مقدس صحبت می کینم در واقع از ارزشهای اخلاقی و ملی و مذهبی صحبت می کنیم. شعر دفاع مقدس برای ما یک شعر معمولی نیست. مرکز ثقل ارزشهای دفاع مقدس به خون شهدای ما و شجاعت و بزرگی و عظمت آنها  بر می گردد.

 
وی ادامه داد:در بسیاری از آثار ادبی جنگ در جشنواره های  خارج از کشور به جنبه ارزشی آن توجه نمی شود. که جنبه ارزشی در آثار دفاع مقدس و هنر ارزشی بسیار مد نظر بوده است.

 
علیپور تاکید کرد: تا حدود زیادی راهیان نور در این انعکاس موفق بوده است. البته باید جواب  قاطعانه را از مسئولین فرهنگی راهیان نور پرسید. بنده فکر می کنم با توجه به آثاری که برای جشنواره هایی مانند ره آورد ارسال می شود به خصوص از جانب دانش آموزانی که از طرف آموزش و پرورش به مناطق عملیاتی اعزام می شوند تاثیر گزاری و استقبال فراوانی دیده می شود. این استقبال به معنای موفقیت راهیان نور می باشد.

 
این کارشناس حوزه ادبیات تصریح کرد: بارها گفته ام شاعران ما به خصوص شاعران جوان بایستی میان هنر جنگ و دفاع مقدس تفاوت قائل شوند. امروز شاعر دفاع مقدس کسی را به جنگ ترغیب نمی کند.زیرا جنگ از نظر ما چیز خوبی نیست. در فرهنگ ما چیز خوبی نیست. جنگ بر ما تحمیل شد و ما دفاع کردیم. این بخشی است که شاعران و هنرمندان جوان بایستی به آن توجه کنند. در زبان هنر، شعر ، تئاتر،سینما و موسیقی باید به دنیا بگوییم که برای ما ارزشهای دفاع مهم است.

 
وی در پایان خاطر نشان کرد: نکته ای که به نظر بنده به عنوان داور جشنواره مهم است: به وجه علمی و پژوهشی این نوع از هنر توجه نشده است. شرکت کنندگان جشنواره بعد از جشنواره رها می شوند. همیشه انتظار داشتم که ارتباط با شاعران به ویژه شاعران شهرستانی قطع نشود و کارگاههای آموزشی شکل بگیرد.
 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.